Hakikat Damlaları-63

Hakikat Damlaları-63
Mp3 indir

Mp4 indir

HD indir

Share

Paylaş

Yeryüzünde isyan artınca sema cimrileşir.
***
Cesedin kirli bataklıklarında debelenmekten kurtulamayanlar, kalbin zümrüt tepelerine asla ulaşamazlar.
***
Bir çeşit başkalaşan her çeşit başkalaşmaya müsait demektir; zinhar, o kapıyı hiç aralamayın!..
***
Genişlik arzulayıp darlığa kurban gitmek.. ahiretin enginliğini düşünüp ebed için yaşamak varken dünyayı yeterli bulup onun bir parçasında boğulmak.. işte insanın çelişkisi!..
***
Allah yolunda samimane hizmet etmeye çalışmak insan için istikamet sigortasıdır.
***
Allah Rasûlü (aleyhissalatü vesselam) Efendimiz, “Hiçkimse ameliyle Cennet’e giremez!” buyurduğunda, “Sen de mi?” diye soranlara, “Evet, Allah, fazlı ve rahmetiyle sarıp sarmalamazsa ben de amelimle Cennet’e giremem” demiştir. Şayet “ben, ben” deyip duran insana bu Peygamber beyanı da bir mana ifade etmiyorsa, artık o hiçbir nasihatten istifade edemez.
***
Raşit Halifeleri ve Ehl-i beyti sevmek dinin bir şubesidir; onlar hakkında olur olmaz sözler söyleyenler, bütün füyuzat hislerinden mahrum kalırlar.
***
Haramdan korktuğunu iddia eden bir kimse, sokakta beyhude gezinmekten ve yaramaz kimselerle vakit geçirmekten kaçınmıyorsa, hilaf-ı vaki beyanda bulunuyor sayılır.
***
Bir insan yirmi dört saatini satsa bile, onun içinde Allah’ın hakkı mahfuzdur.
***
 “Ben” deyip nefsini nazara vermesi, kulun Allah ile münasebetine bir darbe indirmesi manasına gelir; şayet insan illa “ben” diyecekse, “Senin âciz, fakir, zelil, hakir, asi, şaki ve efendisinden kaçmış bir köle olan kulun ben…” ifadesindeki gibi bir duyguyu seslendirirken demelidir.
***
Madem kerim olarak yaratılmış bir insansınız, mürüvvetsizlik ederseniz, yanlış yaparsınız; mürüvvet beklerseniz, aldanırsınız.
***