Hakikat Damlaları-48

Hakikat Damlaları-48
Mp3 indir

Mp4 indir

HD indir

Share

Paylaş

Münafıklar yapıp ettikleri şeylerle inananları aldatma peşinde olduklarından dolayı onların küfrü, muzaaf (iki buudlu) küfür sayılır.


‎ ‎ * ‎ ‎ ‎ * ‎‎ * ‎


Bir işin daha iyi olmasını arzu etme adına ‘keşke’ denebilir. Kaderi tenkid etme ve ona taş atma manasında ‘keşke’ demekse doğru değildir. İşte bu itibarla Efendimiz, “Lev (keşke) helaktir” buyurmuştur.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


İşkolik olmak başka, işinin aşığı olmak başkadır.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Gönlünü Cenâb-ı Hakk’a vermiş mü’minler duaya doyma bilmezler.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Allah’ım! Ben şimdi vuslat arzusunda da değilim. Ocaklar gibi yolunda yanmaya bayılıyorum ve gam izhar etmemeye çalışıyorum.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Kendi durumunu hakikî mü’minlerin halleriyle kıyaslamak suretiyle kimse ye’se düşmemeli fakat dûnhimmetlik de yapmamalıdır. Dûnhimmet olma, Allah’a karşı ayıp, nimetlerine karşı da saygısızlık sayılır.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Bilgi bazen saygıyı götürüyor. Halbuki bilmeye gerçek kıymetini kazandıran insanın içindeki saygı hislerini artırıyor olmasıdır.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Gafilâne bakanlar “Ben yaptım!” diyebilirler. Ârifane bakanlara gelince onların vird-i zebanı, “Yapan O’dur.” şeklindedir.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Allah inayetini üzerimizden eksik etmesin! O’nun inayeti olmadan hiçbir işi gerçekleştiremez, hiçbir hususta muvaffak olamayız. O (azze ve celle), “Ol!” demeden hiçbir şey olmaz.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


İnsanlara karşı edep çerçevesinde hareket etmeyenlerin, Allah’a karşı edepli olmaları da beklenemez.


‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎


Ötede sıratı rahat geçecek olanlar burada sırat-ı müstakîm üzere yaşayan insanlardır.