Hakikat Damlaları-48

Herkul | . | HAKIKAT DAMLALARI

Münafıklar yapıp ettikleri şeylerle inananları aldatma peşinde olduklarından dolayı onların küfrü, muzaaf (iki buudlu) küfür sayılır.

‎ ‎ * ‎ ‎ ‎ * ‎‎ * ‎

Bir işin daha iyi olmasını arzu etme adına ‘keşke’ denebilir. Kaderi tenkid etme ve ona taş atma manasında ‘keşke’ demekse doğru değildir. İşte bu itibarla Efendimiz, “Lev (keşke) helaktir” buyurmuştur.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

İşkolik olmak başka, işinin aşığı olmak başkadır.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Gönlünü Cenâb-ı Hakk’a vermiş mü’minler duaya doyma bilmezler.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Allah’ım! Ben şimdi vuslat arzusunda da değilim. Ocaklar gibi yolunda yanmaya bayılıyorum ve gam izhar etmemeye çalışıyorum.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Kendi durumunu hakikî mü’minlerin halleriyle kıyaslamak suretiyle kimse ye’se düşmemeli fakat dûnhimmetlik de yapmamalıdır. Dûnhimmet olma, Allah’a karşı ayıp, nimetlerine karşı da saygısızlık sayılır.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Bilgi bazen saygıyı götürüyor. Halbuki bilmeye gerçek kıymetini kazandıran insanın içindeki saygı hislerini artırıyor olmasıdır.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Gafilâne bakanlar “Ben yaptım!” diyebilirler. Ârifane bakanlara gelince onların vird-i zebanı, “Yapan O’dur.” şeklindedir.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Allah inayetini üzerimizden eksik etmesin! O’nun inayeti olmadan hiçbir işi gerçekleştiremez, hiçbir hususta muvaffak olamayız. O (azze ve celle), “Ol!” demeden hiçbir şey olmaz.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

İnsanlara karşı edep çerçevesinde hareket etmeyenlerin, Allah’a karşı edepli olmaları da beklenemez.

‎ * ‎‎ * ‎‎ * ‎

Ötede sıratı rahat geçecek olanlar burada sırat-ı müstakîm üzere yaşayan insanlardır.