Başörtüsü ve Provokasyonlar

Başörtüsü ve Provokasyonlar

Soru: Bir yandan, İlahiyatçı olsa da olmasa da, hemen herkes tesettürle alâkalı ahkâm kesiyor; diğer taraftan da, çarşaf yakma ve dinin esaslarına hakaret etme gibi provokasyonlarla ciddî gerginlikler çıkartılıyor. Mevcut tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu dönemi arızasız ve kayıpsız atlatabilmek için kimlerin ne gibi görevleri olduğunu düşünüyorsunuz?-Mü’min her zaman kavgalardan uzak durmaya bakmalı ve “selam” arayışında olmalıdır. (01.48)

-Başörtüsünün dinimizdeki hükmü nedir? (05.39)

-“Örtü, saçların yemeğin içine düşmemesi içindir” diyen komik adamlar… (12.48)

-Tesettür İran’dan mı ithal edildi? (14.20)

-Başörtüsü -gerçekten- şehadet kelimesinin yerine mi konuldu? (15.57)

-Başı açık bir insan küfre mi girer? Dinin bir emrini uygulamayan ile onu inkar eden insanlar hakkındaki hükümler arasında nasıl bir fark vardır? (18.01)

-Kur’an-ı Kerim’de kaç sure olduğunu dahi bilmeyen adamlar kalkıp dinî bir meselede fetva veriyorlar. Allah aşkına, bilmiyorsan konuşma, a be câhil!.. (20.17)

-Köroğlu’na taş atan nine… Aman onun gibi olmayın! (25.05)

-“Baskı ve kavga olur!” sözleri provokasyon hazırlığı mı? (28.35)

-Bazıları eski hasımlar gibi aynı kötülükleri yapmaya kalkışsalar da, bir mü’min kendi vatandaşına karşı Sütçü İmam’lığa kalkışmamalı… (31.39)

-Yarın, çarşaflı erkekler başı açıklara saldırıp “kavga var” derse, hiç şaşırmayın. Bazıları tarafından vazifelendirilen ve hem başı açık hem de örtülü kesim içine sokulan bir sürü provokatör türerse hayrette kalmayın. Zinhar, soğukkanlılıktan uzaklaşmayın!.. (32.38)

-Dindardan ilim adamı olur mu? İlim dinsizliği mi gerektirir? (37.26)

-Batıdaki körler ve topallar kavgasına bedel, bizim dünyamızın çift kanatlıları… (41.01)