372. Nağme: Zaman İsrafı, Yorgun Dimağlar ve Teknolojik İmkanlar

372. Nağme: Zaman İsrafı, Yorgun Dimağlar ve Teknolojik İmkanlar

Mp4 indir

HD indir

Share

Paylaş

Kıymetli arkadaşlar,

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi, birkaç gün önceki sohbetinde şu hususlara değindi:

*Günümüzde en çok israf edilen, adeta canına kıyılan nimet zamandır. Allah, zaman israfının hesabını da sorar.

*Sürekli abesle iştigal eden kimselerin kitle psikolojisiyle sokaklara dökülmelerini ve birbirleriyle yaka paça olmalarını çok tabii görmek lazım.

*Üstad Hazretleri yaşadığımız asırda oldukça yaygınlaşan unutkanlık hastalığı sebebiyle insanların Kur’an’dan öğrendiklerini de unutacaklarını ve “Âhir zamanda, hâfızların göğsünden Kur’an nez’edilecek” mealindeki hadis-i şerifin te’vilinin bu hastalığın dehşetli neticelerinde aranması gerektiğini belirtmiştir. Evet, kirlenmiş, yorulmuş ve fuzuli şeylerle dolmuş zihinlerin Kur’an’ın enginliklerine ve namaz gibi ibadetlerin derinliklerine açılmaları mümkün değildir.

*Muhterem Hocamız, “Çok defa ‘şu dört rekâtı eksiksiz kılayım’ diye niyet ediyorum ama başaramıyorum. Bazen ikide kalıyorum, üç ettiğim çok azdır, bilmiyorum hayatımda dört yaptım mı?” sözüyle ne kastediyor?

*İki Cihan Serveri (sallallâhu aleyhi ve sellem) Efendimiz buyuruyor ki:

مِنْ حُسْنِ إِسْلاَمِ الْمَرْءِ تَرْكُهُ مَا لاَ يَعْنِيهِ

“İnsanın müslümanlığına ait güzelliklerindendir mâlâya’nîyi (faydasız işleri) terk etmesi.”

*Bazı problemin çözümü, teknolojiye tamamen karşı çıkmakta değildir. Asıl mesele; problemleri insanda çözmek, onu heveslerinin esiri olmaktan kurtarmak ve aynı zamanda teknoloji ürünlerine de hâkim kılarak onları doğru şekilde kullanma ufkuna ulaştırmaktır. Unutulmamalı ki, şoför sarhoş ise araba ne kadar sağlam olursa olsun kaza kaçınılmazdır.

*Bilgisayar ve İnternet gibi teknolojik vasıtalar, bilgiye hızlı ulaşabilme imkânı sunmaları açısından değerlidir. Şu kadar var ki, İnternet ve televizyonla ulaşılan bilgiyi kendimize mâl etmemiz çok zordur. Ancak kitap okumakla hakiki manada ilim sahibi olunabilir.

*İmam-ı Azam hazretleri “İsrafta hayır olmadığı gibi hayırda da israf yoktur.” buyurmuştur.

Muhterem Hocamızın sıraladığımız konuları açıkladığı bu sohbeti 16:07 dakikalık ses dosyası halinde arz ediyoruz.

Dualarınıza vesile olması istirhamıyla…