296. Nağme: Üstad’ın Korucuk’a Uğrayışı ve Âlimlerin Haşyeti

296. Nağme: Üstad’ın Korucuk’a Uğrayışı ve Âlimlerin Haşyeti

Mp4 indir

HD indir

Share

Paylaş

Sevgili dostlar,

Bu sabahki tefsir dersinde Fâtır Sûresi’nin 15-37. ayet-i kerimelerinin müzakeresini tamamladık. Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin özellikle iki ayetle alakalı yorumlarından kısa bir bölümü paylaşmak istiyoruz:

Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor:

إِنَّمَا تُنْذِرُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالغَيْبِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَمَنْ تَزَكَّى فَإِنَّمَا يَتَزَكَّى لِنَفْسِهِ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِيرُ

Sen ancak Rabbi’lerini görmedikleri halde O’nu tazim eden ve namazlarını hakkıyla ifa edenleri (haşyet ehlini) uyarırsın (yani senin uyarman, peşin hükümlü inatçılara değil, ancak böyle yapmaya yatkın olanlara fayda verir). Kim günahlarından temizlenir, arınırsa kendi lehine olarak arınır. Hepinizin dönüşü Allah’adır.” (Fâtır, 35/18)

إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ

Kulları içinde ancak âlimler, Allah’ı lâzım geldiği tarzda tazim ederler. Muhakkak ki Allah, azîz ve gafurdur (mutlak galiptir, çok affedicidir).” (Fâtır, 35/28)

Muhterem Hocaefendi, her zaman olduğu gibi ders boyunca tashihlerde bulundu, tasdik ve tahlillerini dile getirdi. Bu arada şu konulara da değindi:

*Namaz ile haşyet münasebeti

*Vaaz ve nasihatlerden istifade edebilmenin şartı

*Gayba imanın fazileti

*Hikmetin başında “mehafetullah”ın bulunuşu

*Kıymetli Hocamız daha on beş-on altı yaşında Korucuk köyünde vaaz ederken kendisini dinleyen insanların hıçkırıklarla ağlamaları ve heyecanları

*Hocaefendi’nin ardı sıra yürüyen merhum amcası

*Milletimizin irfan ufku

*Hazreti Üstad’ın sürgün olarak götürülürken Korucuk köyüne uğrayışı

*Kalbi titremeyene, ilmiyle amel etmeyene âlim denemeyeceği.

16:12 dakikalık bu ses kaydını günün nağmesi olarak arz ediyoruz.

Hürmetle…