Allah’ın Sevki ve Onun Vesileleri

Allah’ın Sevki ve Onun Vesileleri

Soru: Sohbetlerde ve eserlerde üzerinde çokça durulan sevk-i ilahî ve insiyak tabirlerinden maksat nedir? Sürekli doğru yolda yürümek ve hep hayırlı işler yapmak için en büyük teminat sayılan sevk-i ilahîye ve insiyaka mazhar olmanın vesileleri nelerdir?

-Sevk ve insiyakın manaları… (00.35)

-Sevk-i ilahî ve irade münasebeti… (02.20)

-Bazen içte tüllenen bir his, bir duyuş, bir arzu ya da bir temayül umumî dirilişe yürümenin başlangıcı olabilir. (05.30)

-Bizden çok akıllı insanlar var; bizim içeriye adım attığımız kapının önünden defalarca geçmişler ama içeri girmeyi hiç akıl edememişler. Fakat, Cenâb-ı Allah, bizi bu salih daireye yönlendirmiş, bize giriş kapısını göstermiş ve sonra da halkada kalabilmemiz için inayetini yâr etmiş. (06.45)

-Sâlihlerin huzurunda onların insibağına ermek sevk-i ilahînin en büyük vesilelerinden biridir. (09.00)

-Hazreti Üstad’ın talebelerinin sadâkati ve Zübeyr Abi’nin beraat kararını reddedişi… (11.07)

-Sevk-i ilahîye mazhariyetten sonra, Kur’an hâdimleri şeytanların hücumlarına daha çok maruz kalırlar. Şeytanlar, bu hizmetin hâdimleriyle çok uğraşırlar. (12.10)

-Mazhariyet ile kaybetme doğru orantılıdır; insan, ne kadar yukarı çıkmış ve ne ölçüde yükselmişse, düştüğünde de o kadar derin bir çukura yuvarlanır. (15.33)

-Mehmet Kırkıncı Hocaefendi’nin akıbet endişesi… (16.45)

-Mü’min, farzlarla velayet kapısını aralar ve içeriye adım atar; nafileler sayesinde farzların eksiklerini ve noksanlarını tamamlayınca tam bir velayete ulaşır; işte o zaman, Cenâb-ı Hak onun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dili ve tutan eli olur. (18.40)

-Bir mollanın tevekkül anlayışı.. ve öksürükle gelen helva… (21.00)

  • https://s1.wohooo.net/proxy/herkulfo/stream
  • Herkul Radyo