Bamteli – Özel “Kimse Yok mu?” Diyenlere Kurban

Bamteli – Özel “Kimse Yok mu?” Diyenlere Kurban

Soru: Adanmış ruhlar Allah’a yaklaşmaya vesile olan kurbanı gönüllerin birbirine yakınlaşmasına da vesile kılmak için hem ülkemizin doğusundan batısına hem de Pakistan, Haiti gibi musibetlere maruz kalan ya da Afrika’daki fakir ülkelere giderek gönül köprüleri kuruyorlar. Bu şekilde kurbanın beş kıtada birden bayramlaşmaya vesile yapılması hakkındaki mülahazalarınızı ve bu işin daha güzel olması yönündeki tavsiyelerinizi lütfeder misiniz?– Her şey merkezde, başta küçük bir açıyla başlıyor. Sonra ister o işe omuz verenler ve sahip çıkanların vefa adına derinleşmeleri isterse onların alternatifler geliştirerek yakınlara veya uzaklara çok damarla yürümeleri bu işi büyük hale getiriyor. Bu da zamana vabeste bir meseledir. (01:30)

– Kurban da başta Türkiye’de yapılıyordu, herkes evine ayırdığı gibi komşusuna, akrabasına da dağıtıyordu. Fakat bir gün geldi, daha çok kurbanlar, nafile kurbanlar taahhüdü de başladı. (03:00)

– Günümüzde de bu sistem oturdu ve şimdilerde dünyanın değişik ülkelerine kurban gönderilmeye başlandı. (04:00)

– Bu kurban dağıtımı, orijinal olarak ilk yapıldığı yerlerde, Avrupa, Amerika gibi yerlerde insanlara çok cazip geliyor. O insanlar bu farklılığı temelde sizin kültür kaynaklarınıza veriyorlar. Hangi ruh ve mana köklerinden besleniyorsunuz, size bu ahlakı veren nedir? Orada İslam sahaveti, cömertliği, civanmertliği varsa, hatta îsâr ruhu varsa, bu sizin temel değerlerinize karşı da bir sevgi ve bir alaka uyarıyor. (04:45)

– Kurban dağıtımının çok yönü var. Bir, fakirlere yardımdır. Bu bir sadakadır. Hatta bu tür yardımlar değişik din mensuplarına da verilebilir. İki, temel kültür ve dini kaynaklarınıza karşı bir alaka uyarıyorsunuz. Üç, sağlam bir temsilden dolayı vicdanlarda size karşı güven uyarıyorsunuz. Bu da mesajlarınızı sunma adına güzel bir ortam oluşturuyor. (07:00)

– Fakat mevcutla iktifa dûn himmetliktir. Sürekli çıtayı yükselterek yürümek lazım. (09:00)

– Anadolu insanı, mevcut ekonomik durumuna rağmen dünyanın dört bir tarafında eğitim faaliyetinde bulunuyor. Thomas Michel’le misali…(10:30)

– Meselenin diğer bir yönü de formatla oynamadır. Her sene o meseleye yeni bir renk, yeni bir desen ilave etmek suretiyle onu hep cazip göstermek lazım. Mesela hangar gibi depolarınız olsa, ikinci, üçüncü el eşyalar götürülüp oralara teslim edilse, gidilen yerlerde muhtaç olanlara onlar verilse her defasında farklı bir şeyle onlar sevindirilmiş olur. Onların yüzlerinin gülmesi bizim de yüzümüzün gülmesi demektir. (14:00)

– “İmkânı olup da kurban kesmeyen bizim namazgâhımıza gelmesin.” Hadisi şerifi ve kurbanın vacip olması… (16:00)

– ÃŽsâr ruhu: Allah size ne vermişse, son kertesine kadar onu insanların istifadesine sunma; zamanınızı, imkânlarınızı, ilminizi, irfanınızı, düşünce ufkunuzu insanlığın istifadesine açma; günümüzün ifadesiyle Allah’ın size verdiği her şeyi paylaşma demektir. Kurban da bu mevzuda bir örnektir. (20:00)

– Kurbanların ahrette binek olması… (21:00)

– Bütün ibadetlerde Allah rızasını duyma esas olduğu gibi kurban ibadetinde de Allah rızasını gözetme esastır. (23:30)

– Kurban ibadetinde çekilen sıkıntıların ibadet olması ve niyetteki derinlik… (25:00)

– Sivil toplum kuruluşları ve bazı büyük projeleri gerçekleştirmeleri… (31:00)

– Kimse Yok mu? kurumu ve faaliyetleri… (31:30)

– Pakistan halkının Birinci Cihan Harbinde Anadolu insanı için yaptıkları… (33:00)

– Kurumların bu yardımları almaları ve vermeleri açık ve şeffaf olmalıdır. (34:30)

-  Sadakanın ömrü uzatması… (35:30)

– Topluca yapılan işlerde topluma düşen sevap her bir ferdin defterine de yazılır. (39:00)

  • https://s1.wohooo.net/proxy/herkulfo/stream
  • Herkul Radyo